Narodil jsem se v září 1995. Měl jsem štěstí, protože táta v té době modelařil už 20let, a hned od mého mala mě do modelařiny uváděl.


Když mi byly necelé 3 roky tak jsem začal lítat. Moje první letadlo byl 2,5 metrový, motorizovaný větroň Tau. Lítat jsme chodili 3, táta, děda a já. Táta mě učil jednoduše, vždy mi nastoupal do výšky vypnul motor, a já řídil směrovku a táta výškovku. Ve 3 letech jsem ještě pořádně neuměl strany a proto mi táta musel říkat, když jsem měl letět doleva tak k výškovce a doprava od výškovky. Po čase už mi to šlo líp. A tak jsme postavili 3metový motorizovaný větroň Leticia. Na té jsem se taky hodně naučil, ale už si s té doby moc nepamatuju. Po Leticii jsem dostal stavebnici letadla Bomber, od firmy Potenský. S tím jsem létal opravdu hodně. Jeho výhoda byla v tom, že jsme nemuseli nahazovat motor, stačilo jen připojit baterky a mohlo se letět. S Bomberem jsem létal poměrně dlouho a naučil jsem se na něm hodně věcí, například lítat tzv. u nosu.


Teď se trochu vrátím zpět. Můj první vysílač byla Modela T6AM, ale byl už moc starý, rušil. A tak jsme koupili FC-16, s tou jsem lítal velmi dlouho jenže ta neměla expa a proto jsme ji vyměnili v bazaru za tu samou, ale která měla už i expa. S FC-16 jsem odlítal pár halových soutěží, ale v tu dobu to byl taky starý vysílač a proto jsme koupili MC-19 tehdy ještě na 40MHz. Chvíli jsem lítal v tomto pásmu, ale pak jsem přešel na 35MHz kvůli rušení. S MC-19 jsem létal do podzimu roku 2007, ale byl zase problém s rušením.A tak v prosinci r.2007, jsme si s tátou oba koupili X9303 od JR na 2.4 GHz. Po výpadcích systému Spektrum a rozbití Leviosy a YAK-54 (z dosud nezjištěných příčin ) jsem se rozhodl změnit RC systém. Po zralé úvaze a konzultacích s kolegy jsme si s tátou pořídili Futabu T14MZ se systémem FASST.
A zase něco o mých letadlech. Když jsem měl Bombera tak jsem se na něm nenaučil akrobacii a proto jsem od táty dostal Tornádo280 od Telinku. To bylo výborné samokřídlo. S ním jsem letěl svoje první soutěže v Nesvačilech. Dlouho mi v něm 280tka nevydržela, a tak jsme tam dali 300ku. Po Tornádu táta oprášil 20let starého 2metrového hornoplošníka Big Lift. Lítal jsem s ním jen chvíli a naučil mě řídit křidýlkama a směrovkou. Když jsem ho dostatečně zvládl, tak jsme dali dohromady rozestavěného Middle Sticka. S ním jsem už začal lítat dospělejší akrobacii. V té době lítal táta s Diablotinem a když viděl jak mi to s Middle Stickem jde, postavil mi taky jednoho, to bylo na začátku roku 2004. Bohužel mi v jednom z letů vypadl krystal z příjmače a rozbil jsem ho. Netrvalo to dlouho a postavili jsme nového. S tím jsem letěl svoji první soutěž RCA to bylo v roce 2005, to mi bylo necelých 10 let. Jenže jsem neměl žádné letadlo s kterým bych mohl lítat tady na ulici a tak jsme si pořídili dvouplošníka Duo od Dana Šimáčka. S tím jsem se naučil lítat na ulici a taky jsem se s ním naučil 3D obraty. Po něm jsem měl E-ergii od Firmy Čemech, ale nebylo to moc dobré letadlo a proto jsme postavili Music Bubble od Telinku. Můj první halový let byl s Duem v naší sportovní hale v Turnově.


Pak jsme jeli do Týna nad Vltavou za Honzou Špatným. Tam jsem potkal Petra Chyšku, který mi ukázal svůj model Sniper. S tím jsem si ještě ten den zaletěl a dohodl jsem se s Petrem, že mi pošle na model plánek a já si ho postavím. Pro jistotu jsme vyrobili dva Snipery. A já začal v hale dvakrát týdně trénovat. To bylo na jaře roku 2005 a já letěl svůj první halový závod ve Stochově. Byl jsem devátý, to mě povzbudilo. Pravidelně jsem trénoval a chystal se na další sezónu. Pro ni jsem připravil i novější verzi Snipera.

Pak táta koupil od Davida Kyjovského stavebnici dvouplošníku ZoomBi od firmy Hacker. S tím bylo docela dobrý polítání. Vybavili jsme ho plováky a letěl jsem s ním v Jablonci nad Nisou soutěž v rámci poháru sponzorů. A úspěšně, v juniorech jsem vyhrál. Ten rok jsem letěl ještě hydroplánové soutěže v Praze a Jablonci. Na podzim jsem začal zase pilně trénovat v hale a v sezóně 2005-6 jsem absolvoval všechny domácí závody včetně kvalifikace a mistrovství Německa. Mým největším úspěchem bylo vítězství na Pražském Slow Flyeru.

Na jaře a v létě 2006 jsem létal hydroplánové závody v rámci poháru sponzorů. Zalétaval jsem letadla, která jsme s tátou testovali pro časopis RC revue. Na podzim jsem se opět pustil do halového létání a letěl jsem všechny domácí soutěže a také mistrovství Německa, které jsem na jaře roku 2007 vyhrál.

V hale od sezóny 2008-9 létám průběžnou sestavu, aeromuzikál, pylony a airrace. Venku se připravuji, po úšpechu na mistrovství České republiky v RCA (vicemistr a juniorský mistr v roce 2007, mistr republiky v roce 2008), na seriál soutěží RCA a také pokukuji po kategorii F3A – mezinárodní akrobacie.
Podařilo se mi neuvěřitelné, vyhrál jsem v halové akrobacii mistrovství republiky v kategorii F3P - průběžná akrobacie, druhé místo F6B-aeromuzikál za Donatasem Pauzuolisem a získal jsem titul mistr republiky. Pak jsem ještě vyhrál závod kolem pylonů a Air Race. 4 poháry naprosto neuvěřitelné.

V sezóně 2009 jsem získal titul mistr republiky v akrobatické kategorii RCA, létalo se v Chebu (viz moje úspěchy). A dále jsem začal létat v kategorii F3A. V této sezóně jsem se, po zisku druhého titulu mistr republiky RCA, rozhodl přejít do těžší a mezinárodní kategorie F3A a v RCA už nesoutěžit. V roce 2010 jsem se věnoval létání v kategorii F3A a F6A, tady se mi podařilo získat 2. místo v aeromuzikálovém poháru za Martinem Brandmuellerem z Rakouska. V roce 2011 jsem začal pokukovat po kategorii F3M. Pořídili jsme třímetrový Yak-55M od Krill model. A podařilo se mi získat titul vicemistra České republiky v F3M. V roce 2012 jsem skončil své angažmá v F3A a výhradně se věnuji létání s třímetrovými modely kategorie F3M. Během zimních sezón se stále věnuji halové akrobacii.
V roce 2016 se mi podařilo vyhrát závěrečný závod seriálů EAC a obsadil jsem tak druhé místo v Evropském poháru obřích akrobatů.
Týden na to jsem obhájil titul mistr České republiky v kategorii F3M.
Halová sezóna 2016-17 proběhla ve znamení příprav na MS ve francouzském Štrasburku. Doma se mi podařilo vyhrát co se dalo, obhájil jsem mistra ČR v přesné akrobacii a v aeromuzikálu jsem byl druhý. Na MS jsem obsadil 10.místo což je historický úspěch nejen pro mě, ale i pro české barvy. Navíc jsem obsadil druhé místo v aeromuzikálu za Donatasem Pauzuolisem. MS byl zároveň můj poslední halový závod v sezóně 2016-17.

Letní akrobatická sezóna 2017.

Sezónu obřích akrobatů 2017 jsem zahájil vítězstvím na EAC Czech v květnu. Pokračoval pak výborným umístěním v Itálii, vítězstvím v Německu a druhým místem na Slovensku.

A na finálovém závodě EAC v Německu se neskutečné se stalo skutečností.
Vyhrál jsem EAC v kategorii Unlimited a stal jsem se tak vlastně mistrem Evropy v kategorii obřích akrobatů.

Ve freestylu to dalo celkově na 2.místo.


Na obrázku je celý tým našeho MK Mnichovo Hradiště.
Zleva: Jan Šabaka - pomocník, táta Vladislav létal Basic, MP, Karek Duňka a Kamil Mrázik - létají Intermediate.
Jsme tak nejakrobatičtější evropský leteckomodelářský klub v EAC.


Zimní akrobatická sezóna 2017 - 18.

Sezóna se povedla, absolvoval jsem téměř všechny závody v Česku a letěl jsem také na mistrovství Německa. Na mistrovství ČR se mi podařilo obhájit tituly mistra ČR v kategoriích F3P-AP i F3P-AM.

Letní akrobatická sezóna 2018.

Sezóna obřích akrobatů se mi povedla. Dobře jsem je umístil na IMAC v Itálii, Na EAC Czech jsem vyhrál Unlimited a dobře se umístil i na EAC v Německu.
Uprostřed sezóny jsem se dohodl s firmou JETI model a přešel jsem k této značce, co se týče kompletního RC systému. Nyní tedy používám vysílač DC-24 a palubní systémy DUPLEX.

Jeti

Pak jsem se věnoval přípravám na mistrovství světa IMAC v USA.

Tam se mi podařilo neskutečné, vyhrál jsem IMAC Freestyle a stal se tak mistrem světa pro rok 2018.

Týden po té se ještě letěl finálový závod v Německu, letěl jsem s půjčeným letadlem od Kamila Mrázika (můj model byl na cestě z USA), díky moc Kamile. Nakonec to dalo na celkově druhé místo v EAC Unlimited 2018.

MP v Muncii - USA

Více se dočtete pod záložkou "o mých úspěších".