FunCub XL – univerzální poletadlo?



Těsně před vánočními svátky v roce 2015 k nám, z modelářského velkoobchodu Pelikán, dorazila velká krabice. V ní byla novinka od firmy Multiplex, a to FunCub XL včetně příslušenství a elektroniky potřebné pro zprovoznění letadla.



FunCub XL vychází koncepčně i konstrukčně ze svého staršího příbuzného a to z populárního modelu FunCub. Stejně tak jako předchůdce je i FunCub XL zhotoven převážně z materiálu Elapor a to vylisováním do negativních forem. Tato technologie umožňuje vytvářet velmi přesné, lehké, hladké, složité a velmi odolné části modelu letadla, zajišťující rychlou a přesnou stavbu. Jednotlivé části do sebe zapadají a tak prakticky není možné postavit křivý a nelétající model. Ale zpět k popisu modelu FunCub XL. Ten je oproti modelu FunCub o 300 mm větší, co se týče rozpětí, je vybaven motorem o čtyřnásobném výkonu, akumulátorem s dvojnásobnou kapacitou. Model má velké štěrbinové vztlakové klapky, háček pro aerovlek, pumovnici a je připraven pro montáž plováků. Multiplexu se povedlo vytvořit model s letovými vlastnostmi blížícím se 3D akrobatům, avšak s letovými vlastnostmi vhodnými pro mírně pokročilé piloty.



Podívejme se na konstrukci modelu blíže. Trup má velmi promyšlenou konstrukci sestávající z dvou půlek podélně rozděleného trupu, jež dále obsahuje překližkovou klec, na té jsou připevněny motor, regulátor, akumulátor a podvozek. Střídavý motor je upevněn pomocí zadní montáže. Další částí trupu je jen odnímatelný kryt kabiny, také z Elaporu. Díky tomu je umožněn přístup k loži pro pohonný akumulátor. Serva směrovky a výškovky jsou vložena do ocasní části trupu a kormidla ovládají krátkými drátovými táhly. V horní části trupu je mechanismus vlečného háčku s ovládacím servem, do spodní části trupu lze vestavět servem ovládaná dvířka nákladového prostoru pro užitečný náklad, jako je například parašutista, bonbóny pro odhazování na modelářský leteckých dnech atp.



Křídlo je dvoudílné, také z pěnového Elaporu s imitací konstrukce a prověšeného plátěného potahu. Je vyztuženo uhlíkovým trubkovým hlavním nosníkem a nasazuje se z boku na dvě trubkové uhlíkové spojky. Poloviny jsou zajištěny polyamidovými šrouby a dvojicí uhlíkových vzpěr křídla. Serva křidélek a klapek se montují do připravených šachet. Kormidla jsou ovládána prostřednictvím krátkých přímých drátových táhel. Velké štěrbinové vztlakové klapky jsou zavěšeny na excentrických plastových závěsech umožňujících výchylku až 90° dolů. Konstrukce křídla je navíc připravena na montáž sady LED světel včetně „zasklení“. Pokud model chceme osvětlit, výrobce doporučuje osvětlovací sadu POWER-MULTIlight. Pokud ji použijeme, získáme tím kompletní osvětlení modelu, a to poziční a přistávací světla. V kořenech obou polovin křídla je počítáno s konektory, stavebnice totiž obsahuje vtipně řešený držák konektorů pro kabely od křidélek, klapek i světel.



Ocasní plochy mají obdobný design jako křídla, mají naznačeno žebrování s prověšením potahu. Výškovka má uhlíkové vzpěry, směrovka je připravena pro instalaci výstražných světel.



Hlavní podvozek je ohnut z duralového plechu a nese obří balónová kola s pneumatikami s pěnovou výplní. Ty umožňují vzlet a přistání na „jakémkoliv“ terénu, stejně tak jak je to u staršího a menšího bratra. Ostruha je duralová, spřažená pružinami se směrovkou. FunCub XL je konstruován pro pohon střídavým elektromotorem o vnějším průměru 42 mm. Výrobce doporučuje PERMAX BL-O 4235-0480. Firma Pelikán dodává FOXY G2 3530-0570, ten má stejné zástavbové rozměry. Střídavý regulátor je též Foxy 85 A napájený ze 6S LiPo akumulátoru, tvořený dvojicí 3S sad cca 3700mAh. Pro ovládání modelu je třeba nejméně sedmikanálovou RC soupravu. V tomto případě ale nezbydou kanály pro pomocné funkce nebo se musí serva klapek a křidélek zapojit pomocí Y-kabelů do jednoho kanálu. Pro plné využití možností modelu s funkčním vlečným háčkem, ovládanými dvířky nákladového prostoru a světly je třeba devíti, ale spíše raději desetikanálová RC souprava.



Pro ovládání kormidel je potřeba 6 miniserv. Připravené šachty odpovídají servům Hitec HS-225BB/MG. Servo směrovky bych, po zkušenostech, doporučil osadit servem s kovovými převody. Směrovka je totiž při startech z vyšší trávy a při pojíždění poměrně hodně namáhána. Takové množství serv znamená, že je potřeba použít regulátor otáček s dostatečně dimenzovaným BEC stabilizátorem napájení nebo externí UBEC stabilizátor, alespoň 6A, nebo oddělený přijímačový akumulátor.



Ještě pro informaci uvádím obsah stavebnice: výlisky trupu, křídla a ocasních ploch z Elaporu, uhlíkové nosníky křídla, páky, táhla a další drobné příslušenství včetně vlečného háčku a mechanismu otvírání dvířek nákladového prostoru, duralový hlavní podvozek a ostruhu, lehká balónová kola, vrtuli, velké archy samolepících obtisků a podrobný návod ke stavbě a létání. Dále lze dokoupit, jako speciální výbavu: sadu plováků, parašutistu Alfréda a sadu světel POWER-MULTIlight s možností dálkového ovládání (vypnuto, zapnuta poziční světla + antikolizní majáky, zapnuta poziční světla + majáky + přistávací světla). Stavbu modelu jsme zahájili přesně podle přiloženého obrázkového návodu. Stavebnice samozřejmě obsahuje i do češtiny přeložený originální návod. Ten obsahuje i výčet dílů stavebnice. Obrázkový návod má 86 zobrazení a pro šikovného pokročilejšího modeláře, který už nějaký podobný model stavěl, úplně dostačuje. Neboli téměř není třeba číst psaný návod. Stavba, spíše kompletace, začíná trupem. Než přejdeme k montáži křídel, stojí nám na stole již připravený trup. S křídly jsme si to užili. Počet pantů, držáků vzpěr a ovládacích pák, je díky plné mechanizaci křídla, poměrně velký a museli jsme stále hlídat, že jsme na něco nezapomněli. Ještě jednou bych vyzdvihl chytré řešení – upevnění konektorů pro ovládání klapek a křidélek. Ty mají své místo u kořene křídla ve speciálně vytvořeném držáku. Funkční „V“ vzpěry křídel šly namontovat také bez problémů, při sledování návodu nelze udělat chybu. Kompletace výškovky i směrovky jde podle nákresu úplně sama. Od obrázku číslo 59 pak už jen kompletujeme celý model. Nejprve ocasní plochy k trupu včetně výztuh mezi směrovkou a výškovkou a táhel pro ovládání. Pak už jen zbývá dodělat montáž vrat od pumovnice a jejich usazení do trupu, včetně ovládání. Dále pak návod popisuje připevnění křídel, včetně upozornění jaké šrouby použít na zajištění křídel i vzpěr. Předposledním obrázkem je pak rekapitulace co a kam v trupu umístit a samozřejmě také informace o poloze těžiště. Posledním obrázkem číslo 84 je pak celkový pohled na hotový model letadla FunCub XL. Poslední operací před programováním RC soupravy je pak ještě polepení modelu dodanými samolepkami. Při této činnosti jsme se museli řídit obrázky na krabici a třípohledovém nákresu na zadní straně obálky návodu. Technická data podle výrobce: rozpětí 1700mm, délka 1200mm, vzletová hmotnost 2850g, plocha křídla 51 dm2, stavební náročnost S2, náročnost pilotáže P2,P3,P4, ovládané funkce směrovka, výškovka, křidélka, motor, vztlakové klapky, pumovnice, osvětlení modelu.



Doporučený pohon a RC vybavení: motor FOXY G2 C3530-570 nebo PERMAX BL-O 4235-0480, regulátor FOXY R-85A Combo Set nebo MULTIcont BL-60 SD, pohonný akumulátor 2x RAY 11,1 V 3250mAh, nebo 2x FOXY 11,1 V 3300mAh, vrtule APC 14x8"E, serva 6-8x HS-225BB nebo MG, RC souprava minimálně 7 kanálů, 10 pro plné využití všech funkcí. Model, který jsme testovali, měl doporučenou výbavu od firmy Pelikán, motor s vrtulí APC 14x8"E i regulátor byl značky FOXY, stejně tak externí BEC. Serva byla HS-225MG. K ovládání jsme použili zcela novou RC soupravu firmy Multiplex a to konkrétně vysílač Cockpit SX9 s devítikanálový telemetrický přijímač RX-9-DR M-LINK vybavený stabilizačním systémem. Ten byl však pro první, zalétávací lety deaktivován. Test nového vysílače, stejně tak přijímače se stabilizačním systémem uvedeme v některém z příštích čísel. Pohonný akumulátor byl šestičlánek FOXY složený ze dvou tříčlánků o kapacitě 3700mAh. Zajímavostí uvedených baterií je zabudovaný indikátor nabití (viz. obrázek). Je to příjemné stačí zmáčknout tlačítko a rázem zjistíte, zda máte v ruce nabité baterie. Model byl vybaven pouze servy pro řízení všech kormidel a nebylo osazeno ovládání vlečného háčku a pumovnice, což jde dodělat dodatečně. Stejně tak nebyl vybaven LED osvětlením, pouze jsme protáhli vodiče, aby osvětlení mohlo být v případě potřeby doinstalováno. Takto vybavený model měl vzletovou hmotnost 2905 gramů, což je o 55 gramů více než uvádí výrobce. Je to dáno použitou pohonnou baterií, jež měla o cca 400mAh víc než doporučuje návod. Doba letu se v této konfiguraci pohybovala kolem 10 minut při kombinaci 3D akrobacie a klidných průletů na břiše i na zádech.



Nyní k samotnému záletu, ten proběhl na začátku ledna za nepříliš vhodného počasí. Za teploty kolem 0 stupňů Celsia a zatažené oblohy. Nevýhodou byl i sněhový poprašek, takže vše působilo bílým dojmem a tak bílý EPP model nebyl moc, na větší vzdálenosti, vidět. Ještě že jsme jej polepili dodanými červenými samolepkami. Výhodou bylo, že prakticky nefoukal vítr. Pilotáže se ujal, jako vždy, můj syn Marek. Hned při startu bylo zřejmé, že výkonu je dost, start je bez problémů možný tak na půl plynu. S lehce vytaženými klapkami možná ještě méně. Marek nastoupal do výšky kolem 50 metrů a lehce dotrimoval všechna kormidla. Pak začal testovat reakci modelu na vztlakové – brzdící klapky, konstatoval, že pro větší pohodu to chce namixovat klapky do výškovky, aby pilot nemusel při vysunutých klapkách tlačit. To je vcelku normální jev. Nicméně pokračoval v dalším letu. FunCub XL se jeví jako stabilní stroj ale díky kratšímu trupu, oproti rozpětí, je schopen i 3D obratů. Jen směrovka, resp. její výchylky by mohli být větší. Hlavně je to vidět na kopaných výkrutech a při visení, čehož je i tento cvičný hornoplošník, schopen. Model je trošku rychlejší než jsem očekával a při plně vytažených klapkách, na téměř 90 stupňů, sice hodně zpomalí, ale je pak méně klidný a na jeho pilotáž si musí pilot trochu zvykat. Uvidíme, co s tím udělá stabilizační systém, který budeme dále testovat. Je to dáno tím poměrem délky trupu a rozpětí křídel. Ovladatelnost modelu křidélky je výborná a model poměrně rychle výkrutuje, je samozřejmé, že to nejsou úplně rovné výkruty jako u plnokrevného akrobata, to se od hornoplošníku nedá ani očekávat. Chování na zádech je dobré není ani třeba příliš mnoho tlačit a to přesto, že má model nesymetrický profil s téměř rovnou spodní stranou. Marek vyzkoušel i výkruty do kruhu. Na nich byla vidět lehce menší účinnost směrovky, avšak vypadaly velmi slušně. Musím upozornit, že tento model na takové 3D obraty není primárně určen a pro běžné létání naprosto vyhoví. Obraty jako přemet, souvrat, normální výkrut a jejich kombinace, zvládá velmi dobře a příjemně drží stopu. Je příjemně rychlý, takže nebude rozhodně hříčkou větru. Doporučil bych jej pilotům, kteří zvládli řízení modelu křidélky a chtějí si vychutnat plně mechanizovaný model s ovládáním vztlakových a brzdících klapek. Pro nezmary, kteří potřebují létat v podvečer, nebo za ztížených podmínek co se týče viditelnosti, je i výborná možnost zástavby pozičních a přistávacích světel. Dále pak možnost vlekání větroňů a vynášení menších parašutistů, či jiného užitečného nákladu, s následným shozem, dělá s FunCuba XL velmi universální model. Další užitečnou možností je fakt, že lze dokoupit i plováky a s modelem létat i z vodní hladiny.



Při stavbě – kompletaci jsme nenarazili na žádný problém, vše bylo jasné. Jedinou drobností bylo, že bez větších úprav, nelze použít dodaný vrtulový kužel s motorem FOXY. Motor je lehce utopen a tak se musí použít podložky a navíc dodaný unašeč nemá v ose otvor pro připevnění kužele pomocí centrálního šroubu. Tuto skutečnost však dle sdělení hodlá dodavatel řešit. My jsme použili pouze kuželovou matici pro připevnění vrtule. Na závěr musím konstatovat, že jde stavebně i letově o velmi povedený model pro vhodný rekreační létání, stejně tak jako jeho menší a starší bratr FunCub.
Napsal a fotografoval: Vladislav Plichta
Sestavil a létal: Marek Plichta
Turnov 2016

ZPĚT - BACK.